MEB liselileri evden yarıştıracak

MEB liselileri evden yarıştıracak

21 Mart 2020 11:21
MEB liselileri evden yarıştıracak
0

BEĞENDİM

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), koronavirüs önlemleri kapsamında 23-27 Mart’ta uzaktan eğitim görecek öğrencilerin motivasyonunu arttırmak, eğitsel ve kültürel faaliyetlere yönelmeleri ve ders dışı aktiviteler yapmalarını sağlamak amacıyla evde hazırlanabilecekleri üç farklı yarışma planladı. Bu kapsamda, ortaöğretime bağlı fen, sosyal bilimler ve Anadolu liselerinde öğrenim gören öğrenciler arasında ‘Evde Kodluyorum’ adlı tasarım ve kodlama, ‘Çevreyi Korumaya Evden Başlıyoruz’ adlı geri dönüşüm fotoğraf ve video yarışması ile ‘Kitap Okuma ve Eleştirel Bakış’ yarışmaları yapılacak.

Öğrenciler, ‘Evde Kodluyorum’ yarışmasına oyun veya herhangi bir işi yerine getirebilen bir yazılımla katılabilecek. 20 Nisan’a kadar başvurulacak yarışmada, tüm katılımcılara katılım belgesi verilecek. İlk üçe girenlere veya takım üyelerine, e-Kitap okuyucu cihazları hediye edilecek. Dördüncü ve beşinci öğrencilere veya takım üyelerine mansiyon verilecek.

Öğrencilerin eleştirel düşünme ile okuma becerileri kazanarak düşünceleri ve hayatlarına doğru yön veren bireyler olmasını sağlamanın amaçlandığı ‘Kitap Okuma ve Eleştirel Bakış’ yarışmasına ise 3 Nisan’a kadar başvurulabilecek. Yarışmaya öğrenciler, okudukları kitaba ilişkin zaman, mekan, yer ve karakter tahlili, olumlu olumsuz eleştiriler, genel görüşleri ve ‘Ben olsaydım bu kitabı şöyle yazardım’ şeklindeki özgün metinlerini içeren formla katılacak. Bakanlıkça yapılan değerlendirmede dereceye giren öğrencilerden ilk üçü e-Kitap okuyucu, dördüncü ve beşinci mansiyonla ödüllendirilecek.

‘Çevreyi Korumaya Evden Başlıyoruz’ adlı yarışmayla da evde geri dönüşüm yaparak, doğaya ve çevreye koruyucu katkı sunulması, böylece doğa ve çevreyi koruma bilincinin oluşması amaçlanıyor. Bunun için öğrenciler, evde geri dönüşüm kapsamında yaptıkları etkinliğin fotoğraf veya videosunu çekecek. Başvuruları 20 Nisan’a kadar alınacak yarışmada tüm öğrencilere katılım belgesi, birinci, ikinci ve üçüncüler ile takım üyelerine sürpriz ödüller verilecek.

Öğrenciler, yarışmalara ilişkin ayrıntılı bilgiye ‘ogm.meb.gov.tr’ internet adresinden ulaşabilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.