'Abdülhamid dünyanın son evrensel imparatorudur' | Yakından Kumanda

SON DAKİKA

Yakından Kumanda

‘Abdülhamid dünyanın son evrensel imparatorudur’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yıldız Sarayı’ndaki “Vefatının 100. yılında Sultan Abdülhamid’i anlamak” programında yaptığı konuşmaya, katılımcılara teşrifleri dolayısıyla teşekkür ederek başladı.

‘Abdülhamid dünyanın son evrensel imparatorudur’
Bu haber 11 Şubat 2018 - 8:46 'de eklendi ve 54 kez görüntülendi.

Yıldız Teknik Üniversitesi yönetimini, üniversite bünyesinde kurdukları Sultan 2. Abdülhamid Araştırma ve Uygulama Merkezi için tebrik eden Erdoğan, “Üstad Necip Fazıl, ‘36 Türk hükümdarı arasında belki en büyüğü’ diye  tarif ettiği Sultan Abdülhamid’i ve onun hayatını kendi üslubuyla bir cümlede şu şekilde özetliyor: ‘Abdülhamid’i anlamak her şeyi anlamaktır.’ Evet, vefatının 100. yıl dönümünde düzenlenen bu anlamlı etkinliği, Sultan 2. Abdülhamid’e vefa  borcumuzun bir nişanesi olarak görüyorum” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, şunları söyledi:

“Taht-ı Osmani’de 33 yıl boyunca hükümdarlık yapmış, Devlet-i Ali’nin en zor, en sancılı yıllarına şahitlik etmiş Sultan Abdülhamid gibi abidevi bir  şahsiyetin hayatını birkaç sunuma, fotoğrafa veya hatırata sığdırmamız, elbette  mümkün değildir. İlber Ortaylı hocamızın ifadesiyle ‘dünyanın son hükümdarı, son evrensel  imparatoru’ olarak kendi dönemine damgasını vurmuş olan Sultan Abdülhamid ne yazık ki ülkemizde uzun yıllar görmezden gelinmiş, hatta karalanmaya çalışılmıştır. Sultan 2. Abdülhamid, Türk düşünce hayatını esir alan katı ideolojik kutuplaşmanın en büyük kurbanlarından biridir. Üstüne yapılan onca tartışmaya rağmen hayatı, mirası, karakteri, eserleri, cumhuriyet dönemine olan etkisi en az bilinen hükümdar hiç şüphesiz Sultan Abdülhamid Han’dır.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA