SON DAKİKA

Yakından Kumanda

İngiltere’den korkutucu aspirin iddiası

Yıllardır, her gün aspirin almanın sağlığa olumlu faydaları olduğunu duyuyoruz. Ancak İngiltere’de yayınlanan bir araştırma raporu bunun tam tersini söylüyor. İşte The Daily Telegraph’da yer alan ve korkutucu sonuçların paylaşıldığı iddia…

İngiltere’den korkutucu aspirin iddiası
Bu haber 15 Haziran 2017 - 18:59 'de eklendi ve 8 kez görüntülendi.

“Ömrü uzatıyor, kanserden koruyor, kalp krizi riskini azaltıyor” denildi ancak İngiltere’de yapılan bu araştırma bunu söylemiyor. Bu araştırmaya göre aspirin yılda 3 binden fazla kişinin ölümüne neden oluyor.

The Daily Telegraph’de yer alan habere göre, her gün bir aspirin almak yılda 3 binden fazla kişinin ölümüne yol açıyor. Her gün aspirin kullanmanın ölümcül kanamalara sebebiyet verdiğini ortaya koyan araştırma şimdiye kadar söylenenlerin tam tersini ortaya koymuş oldu. İngiltere’de yaşlıların yüzde 40’ının kalp krizi ve felç riskini azaltmak için her gün bir aspirin kullandığı ve Oxford Üniversitesi bilim insanlarının araştırmasının da 75 yaşından büyük insanlarda bu ölümcül kanama ihtimalinin 10 katına kadar yükseldiğini gösteriyor.

Ancak bilim insanları daha önce kalp krizi veya felç geçirmiş insanların aspirin kullanmaya devam etmesini tavsiye ederken buna karşı kanama ihtimalini azaltan başka ilaçlar da almalarını söylüyor. Uzmanlar ayrıca aspirin kullanmaya başlayacak veya bırakacak insanların önce bir doktora danışması gerektiğini söylüyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA