SON DAKİKA

Yakından Kumanda

Elektrikli robot minibüsler sokaklara çıkıyor

Kendi kendine gidebilen araçların trafikte testlerinin serbest olduğu Finlandiya, ilk örnekleri de görecek ülke olacak.

Elektrikli robot minibüsler sokaklara çıkıyor
Bu haber 28 Haziran 2017 - 10:43 'de eklendi ve 17 kez görüntülendi.

Dünyanın ilk elektrikli ve otonom servisi bu sene sonuna kadar Finlandiya’da devreye alınacak. Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de devreye girecek “RoboBusLine” toplu taşıma konseptlerini kökten değiştirmenin ilk adımı olarak görülüyor. Bu minibüsler sadece insanlara daha iyi alternatifler olduğunu göstermekle kalmayacak, ayrıca doğaya zarar vermedikleri için uzun dönemde daha da sağlıklı ve verimli.

Geleceğin mağazası küçük, çok akıllı ve otonom: Moby Mart

Finlandiya’da 2016’da başlayan Sohjoa projesi, Avrupa Birliği destekli “mySMARTlife” programının parçası. Finli üniversiteler ve toplu taşıma kurumları tarafından geliştirilen EazyMile EZ10 model otonom araç bu projenin ilk meyvesi olmuş. Bu elektrikli minibüsler gerçek trafik koşullarında test edilmeye devam ediliyor. Finlandiya otonom ve elektrikli araçların trafikte denemelerinin yapılmasına izin veren ender ülkelerden biri.
Araçlar başlarda yoğun olmayan alanlarda devreye alınacak. Çalışacakları ilk rota Helsinki’nin Mustikkamaa adasından Helsinki Hayvanat Bahçesi’ne kadar olan yol. Ayrıca şimdilik içlerinde acil durumlara karşı birer görevli bulunacak. Saatte 11 kilometre hızla giden otonom minibüsler, rota boyunca trafiği gözlemliyor ve akışı öğrenerek zamanla daha dikkatli hale geliyor.

İLGİLİ HABERRobotlar bahçıvan oldu: İşte teknolojik bahçıvan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA